2015-16 Honors and Awards

PIANO AWARDS

National Federation of Music Clubs Piano Festival

Lauren Williams – “Superior” rating


CHORAL AWARDS

Middle School 6th Grade Treble Choir

Received a rating of “Superior” at the North Carolina Music Performance Adjudication

Middle School Concert Choir

Received a rating of “Superior” at the North Carolina Music Performance Adjudication

Upper School Concert Choir

Received a rating of “Superior” at the North Carolina Music Performance Adjudication

North Carolina Elementary Honors Chorus

Evie Brauner

Caroline McGirt

Sania Patel

North Carolina Middle School Honors Chorus

Kaya Nichols

Nate Lambert

North Carolina Middle School All-State Chorus

Morgan Hammer

Sharanya Ravi Kumar

North Carolina High School Honors Chorus

Michael Julliard

Abigail Okland

Nolan Wheeler

Upper School Concert Choir

Performed for the Choral Division at the 2015 NCMEA In-Service Conference.


STRING ENSEMBLE AWARDS

6th Grade String Ensemble

Received a rating of “Superior” at the North Carolina Music Performance Adjudication

7th / 8th Grade String Ensemble

Received a rating of “Superior” at the North Carolina Music Performance Adjudication

Upper School String Ensemble

Received a rating of “Superior” at the North Carolina Music Performance Adjudication

Junior Western Regional Honors Orchestra

Annabel Chen (Violin)

Brooks Finby (Cello)

Nate Lambert (Violin)

Alex Lapuente (Cello)

April Shi (Violin)

Lane Tayloe (Viola)

North Carolina Western Regional Honors Orchestra

Austin Fitzgerald (Violin)

James McClelland (Bass)

Alex Warmath (Bass)

Lily Zheng (Violin)

North Carolina High School All-State Honors Orchestra

Alex Warmath (Bass)

2015 NAFME All-National Honors Symphony Orchestra

Tatiana Krzesicki (Violin)

Upper School Orchestra

Performed for the Orchestra Division at the 2015 NCMEA In-Service Conference.


WIND ENSEMBLE AWARDS

7th/8th Grade Wind Ensemble

Received a rating of “Excellent” at the North Carolina Music Performance Adjudication

Upper School Wind Ensemble

Received a rating of “Superior” at the North Carolina Music Performance Adjudication

NCAIS Middle School All-State Honors Band

Elena Egge (Bass Clarinet)

Jasmine Leahy (Trumpet)

Veronica Leahy (Alto Sax)

Kaitlyn Snyder (Clarinet)

South Central District High School All-District Band

Jasmine Leahy (Trumpet),

Veronica Leahy (Alto Saxophone)

Ethan Zhang (Trumpet)

Western Region All-Region Jazz Band

Veronica Leahy (Alto Saxophone)

North Carolina High School All-State Jazz Band

Veronica Leahy (Alto Saxophone)

North Carolina High School All-State Honors Band

Veronica Leahy (Alto Saxophone)

South Central District Solo & Ensemble Music Performance Adjudication

Isabel Crews (Flute Solo) – “Superior” rating

Isabel Crews and Hunter Willis (Flute Duet) – “Excellent” rating

Andrew Egge and Tommy Halkyard (Percussion Duet) – “Superior” rating



VISUAL ART AWARDS

2016 Scholastic Art Awards


Gold Portfolio Award
Emma Haseley - Drawings

Silver Portfolio Award
Emma Haseley - Photography

Gold Keys (19)
Kaelin Bush – Digital Art
Emily Barry – Photography
Audrey Davis – Mixed Media
Olivia Fox – Fashion Design
Emma Haseley – Art Portfolio
Emma Haseley – Drawing and Illustration (3)
Reilly Jones – Photography
Claire Kelly – Photography
Dalila Mendygaziyeva – Mixed Media
Kase Mermans – Mixed Media
Kendall Phillips – Photography
Eliza Poole – Sculpture
Matigan Simpson – Mixed Media
Megan Tomlin – Printmaking
Juliana Vorhoff – Digital Art
Wes Wise – Sculpture
Ethan Zhang – Painting

Silver Keys (22)
Olivia Aldridge – Photography
Caroline Aucamp - Sculpture
Cecelia Berens – Mixed Media
Audrey Davis – Drawing and Illustration (2)
Audrey Davis – Mixed Media
Paige Davis – Comic Book Art
Emma Haseley – Portfolio (Photography)
Emma Haseley – Drawing and Illustration (3)
Emma Haseley – Photography
Claire Kelly – Photography (2)
Elizabeth Lancaster – Drawing
Dalila Mendygaziyeva – Painting
Elizabeth Myers – Digital Art
Eliza Poole – Printmaking
Zoe Spicer – Mixed Media (2)
Emily White – Photography
Michael Yang – Drawing and Illustration

Honorable Mentions (18)
Kaelin Bush – Digital Art
Chloe Ciucevich – Digital Art
Audrey Cobb – Sculpture
Audrey Davis – Drawing and Illustration
Avery Davis – Painting
Avery Davis – Photography
Marion Donald – Painting
Chloe Floyd – Sculpture
Emma Hardy – Sculpture
Emma Haseley – Photography
Matthew Jordan – Sculpture
Claire Kelly – Photography
Bruno Lahass – Drawing and Illustration
Claire Lucas – Photography
McCarthy Lupo - Painting
Andrew Maxwell – Drawing and Illustration
Griffin Walsh – Mixed Media
Sarah Watson - Photography


WRITING AWARDS

The following students received 2016 Scholastic award for their creative writing works:

Gold Key:
Tatiana Krzesicki '16, Personal Essay/Memoir, "Violins of Hope"
Grace Morris '16, Personal Essay/Memoir, "Everything is Fine"
Riley Singer '17, Poetry, "Bookmark"

Silver Key:

Cecelia Berens '18, Poetry, "A Day in the Life"
Katrina Chandra '17, Poetry, "Modern Alchemy"
Audrey Davis '16, Poetry, "Human Advances"
Nell Downey '17, Flash Fiction, "Cutting Ties"
Bridget Fish '17, Poetry, "Symphony of a Fish Bowl"
Emma Gerden '19, Flash Fiction, "The Motel Painting"
Genna Holtz '16, Personal Essay/Memoir, "The Math in Ballet"
Genna Holtz '16, Critical Essay, "The Pervasiveness of Pseudo News in Modern Society"
Gracie Matthews '18, Personal Essay/Memoir, "Appasionato"
Grace Morris '16, Poetry, "Beauty and the Town Car"
Michael Yang '17, Poetry, "Delirium"
Lily Zheng '18, Personal Essay/Memoir, "Shattering the Glass"

Honorable Mention:

Moon Cheong '17, Poetry, "Missteps"
Audrey Davis '16, Poetry, "Habit"
Claire Friou '17, Personal Essay/Memoir, "Thanking Amish"
Lilly Hallock '17, Personal Essay/Memoir, "Survivor"
Tatiana Krzesicki '16, Poetry, "Sansa"
Jasmine Leahy '17, Short Story, "The Bird that Picked its Feathers"
Jasmine Leahy '17, Poetry, "Scalular Stream"
Sophie Madjarova '17, Critical Essay, "Skinny Jeans"
Grace Morris '16, Dramatic Script, "Dr. Sexy"
Grace Morris '16, Dramatic Script, "Tea and Ethics"
Elizabeth Rose Nesbit '19, Science Fiction/Fantasy, "The Never Seen"
Margaret Redic '17, Flash Fiction, "Sink or Swim"
Margaret Redic '17, Poetry, "Crater Lake and Memories of You"
Margaret Redic '17, Poetry, "4,627 miles"
Riley Singer '17, Science Fiction/Fantasy, "The Barrows"
Michael Yang '17, Poetry, "Symmetry"
Michael Yang '17, Poetry, "Theory of Mind"
Michael Yang '17, Poetry, "Forgetting as Forsaking"




powered by finalsite